Dyscyplina to wolność

Dyscyplina to wolność
  • Brak planu Cię ogranicza
  • Życie bez planu prowadzi do spadku motywacji
  • Dyscyplina, rutyna, nawyki, regularność to najważniejsze składowe sukcesu
  • Twórz solidne rusztowania, wokół których budujesz resztę dnia
  • Dyscyplina da Ci poczucie większej sprawczości, zaradności i pewności siebie

Tim Ferris przeprowadzając wywiad z Jocko Willinkiem (były dowództwa SEAL Team Three), zapytał go jakie hasło umieściłby na billboardzie: „Zasada, którą się kieruję jest bardzo prosta: dyscyplina to wolność„.

Nie myślcie o dyscyplinie jak o sztywnych zasadach, które ograniczają Wasze życie. Pomyślcie o niej jak o rutynie, schemacie czy nawykach, a w konsekwencji okaże się, że zdyscyplinowane życie sprzyja regularności, a ta z kolei odgrywa główną rolę w drodze do osiągania jakichkolwiek celów.

Życie bez planu Cię zniewoli

Zdjęcie w nagłówku dzisiejszego artykułu nie mogło być bardziej wymowne. Jeśli słyszymy słowo „dyscyplina” od razu łatwo jest nam wyobrazić sobie rygor panujący w wojsku. I, o zgrozo, na pewno nie ma to wiele wspólnego z wolnością. Jednakże tak samo beztroskie życie pod przykrywką wolności może trzymać Cię na uwięzi.

Jak śpiewa Artur Gadowski (IRA): Przez dzień do nocy, od nocy po dzień. Bez planów życie to cały mój plan. Mieć mogłem więcej, mam za to dziś mniej (…)

O ile sielankowe dni upływające na czasie poświęconym tylko na przyjemności wydają się świetnym sposobem na życie, o tyle zapewne wiele razy pojawiła się u Was myśl: Mogłem dzisiaj tyle zrobić, a nie zrobiłem nic. Nie wiem kiedy minął mi ten dzień.

Wpadając w schemat braku planu, tracimy czas na podejmowanie decyzji, na zastanawianiu się co moglibyśmy zrobić, co zjeść na śniadanie, czy pójść dziś na trening, jeśli tak to jakie ćwiczenia wykonać, co zrobić po powrocie z pracy, jak spędzić wieczór, itd. itd. itd.

Stajemy się niewolnikami życia bez planu – nic dziwnego, że tak wiele z nas ma problemy z motywacją i mobilizacją do czegokolwiek.

Dyscyplina to wolność

Dyscyplina, rutyna, nawyki czy nawet prosty plan okazują się mieć zbawienny wpływ na to jak wygląda nasz dzień. Wybierając jeden element, który posłuży za rusztowanie, możesz wokół niego zbudować swój własny drapacz chmur i regularnie wspinać się coraz wyżej.

Wprowadź w swój poranek elementy, których możesz chwytać się każdego dnia niezależnie od tego w jakim humorze witasz kolejny poranek. Niech to będą dwie, trzy rzeczy, które dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa, które niezależnie od tego czy zaraz będziesz miał stresujące spotkanie w firmie, czy w Ziemię uderzy kometa, wiesz że to co rano robisz jest pewne, niezachwiane i nikt Ci tego nie zabierze. Pościel łóżko, zaparz kawę, wejdź pod prysznic – cokolwiek, co jesteś w stanie powtarzać dzień w dzień. Da Ci to poczucie stabilności i większej pewności na początku nadchodzącego dnia.

Popołudniowy trening może być z kolei bazą pod drugą połowę dnia. Mając ustalony konkretny plan treningowy, wiesz co czeka Cię na siłowni. Wchodzisz tam pewny tego, co masz do zrobienia i ile będzie to trwało. I choćby skały srały i wszystko waliło się dookoła jest to rzecz, której zawsze możesz się chwycić, wyłączyć telefon i oczyścić głowę. I to wokół niej buduj resztę swojego dnia. Spraw, aby trening był fundamentem, na który nastawisz kolejne elementy. Gwarantuję Ci, że da Ci to poczucie większej sprawczości, zaradności i pewności siebie. 

Jest tylko jeden minus. Fundamenty, na których się oprzesz muszą być niezachwiane. Jeśli zawsze o poranku będziesz pił kawę, a po południu ćwiczył na siłowni – nie możesz pozwolić, aby cokolwiek sprawiło, że nie znajdziesz czasu na te elementy. Żeby to zdało egzamin, baza nie może stać na drewnianych klockach, musisz wylać solidne betonowe fundamenty odporne na różne przeciwności losu. 

Bądź Panem swojego dnia. Nie pozwól, aby to on miał władze nad Tobą.

Jocko Willink – To również oznacza, że jeśli pragniesz wolności w życiu – czy to wolności finansowej, czy większej ilości wolnego czasu, czy choćby wolności od chorób i dolegliwości – możesz ją zyskać tylko dzięki dyscyplinie.

Treningi Personalne

Pomożemy Ci w zbudowaniu dyscypliny! Umów się na treningi, które staną się stałym elementem w Twoim kalendarzu. Prowadzimy treningi personalne w Białymstoku, Łodzi i Warszawie. Kontakt do nas znajdziesz w stopce strony oraz TUTAJ 🙂

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami? Zapisz się do newsletter’a! Znajdziesz go w prawej kolumnie strony.