Przypomnienie z anatomii: kompleks barkowy

Przypomnienie z anatomii: kompleks barkowy

Tym artykułem rozpoczynam cykl składający się z 5 części, w których tematem będzie kompleks barkowy.

Kompleks barkowy:

Fizjologia stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego) jest najbardziej mobilnym stawem w obrębie ludzkiego ciała umiejscowionym w proksymalnej części kończyny górnej. Posiada trzy stopnie swobody co pozwala przemieszczać kończynę górną w trzech płaszczyznach oraz wokół trzech głównych osi. Ruchy zgięcia i wyprostu, przywodzenia, odwodzenia. Zatrzymamy się przy odwiedzeniu gdzie w zakresie od 0 do 60 stopni ruch odbywa się w stawie ramienno-łopatkowym, w zakresie od 60- 120 ruch wymaga zaangażowania stawu żebrowo-łopatkowego, w zakresie 120-180 stopni jest możliwy dzięki ruchom w stawie ramiennym oraz łopatkowo-piersiowym  połączonymi z bocznym zgięciem tułowia w kierunku przeciwnym do poruszającej się kończyny. Zachodzą ruchy rotacji zewnętrznej i wewnętrznej. Zgięcie i wyprost w płaszczyźnie horyzontalnej. Odwodzenie jest kombinacją ruchów zachodzących wokół trzech głównych osi w zakresach sięgających wartości maksymalnych.

Bark człowieka stanowi kompleks składający się z pięciu stawów:

 • staw ramienny (ramienno-łopatkowy)
 • staw podbarkowy
 • staw żebrowo-łopatkowy
 • staw barkowo-obojczykowy
 • staw mostkowo-żebrowo-obojczykowy

Stawy są od siebie mechanicznie uzależnione, tj. muszą funkcjonować wspólnie. W praktyce stawy działają równocześnie. Udział każdego z nich zmienia się w zależności od typu wykonywanego ruchu.

Bibliografia i zdjęcia:

M. Schunke, E. Schulte, U. Schumacher, Prometeusz: Atlas Anatomii Człowieka, tłum. J. Gielecki, A. Żurada, Wrocław 2009.
A. I. Kapandji, Anatomia Funkcjonalna: Kończyna Górna, tłum. R. Gnat, Wrocław 2017.

9 komentarzy

 1. Pingback: Dead-Inside

 2. Pingback: arrogant

 3. Pingback: ne-smotrite-naverx

 4. Pingback: aabbx.store

 5. Pingback: ivermectin 12 mg

 6. Pingback: cleantalkorg2.ru

Comments are now closed for this post.