Fizjoterapia w schorzeniach kręgosłupa odcinka lędźwiowo – krzyżowego u osób czynnych zawodowo – przegląd badań naukowych

Fizjoterapia w schorzeniach kręgosłupa odcinka lędźwiowo – krzyżowego u osób czynnych zawodowo – przegląd badań naukowych

Problem bólów w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa dotyczy około połowy populacji na całym świecie. Najczęściej jest to ból o charakterze epizodycznym, gdzie 10% pacjentów jest wyłączona z pracy nawet na 3 miesiące. Niestety okazuje się często, że choroba ma charakter nawrotowy z okresami remisji, czyli przejściowym zahamowaniem objawówbólowych. Każdy kolejny epizod bólowy, zwiększa ryzyko wystąpienia następnego. Występujący ból może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przy bólu ostrym podaje się najczęściej niesterydowe leki przeciwzapalne, w sytuacjach skrajnych zaleca się leżenie w łóżku. W przypadku bólu przewlekłego, trwającego dłużej, proces leczenia jest złożony i niełatwy, powinien być on dobierany do pacjenta indywidualnie, uwzględniając charakter pracy pacjenta oraz sposób, w jaki spędza czas wolny.

Państwo Bogna i Artur Smolińscy, lekarze medycyny pracy, dokonali przeglądu przeprowadzonych badań dotyczących problematyki bólów kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego, czynników mających wpływ na ich występowanie oraz stosowanych metod leczenia. Okazuje się, że nie tylko ciężka praca fizyczna, prowadząca do nadmiernych obciążeń kręgosłupa, ale również praca umysłowa, wymagająca spędzania długich godzin w pozycji siedzącej, może wywołać objawy bólowe. Uwarunkowane jest to koniecznością utrzymania przez dłuższy czas przymusowej pozycji ciała. Wiąże się to z większym uciskiem na krążki międzykręgowe, niż w pozycji stojącej. Mniej ruchu, spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej, nie tylko w pracy, ale także w domu oraz brak czasu na uprawianie sportów, czy aktywnego spędzania czasu wolnego oraz niepoprawne wykonywanie podstawowych czynności, są głównymi przyczynami występowania bólów w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Według większości badaczy największe efekty w terapii przewlekłego bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego, mają przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, terapia manualna, nauka prawidłowej ergonomii pracy oraz z zakresu farmakoterapii niesterydowe leki przeciwzapalne. Co więcej, terapia manualna jest skuteczniejsza niż tradycyjne leczenie stosowane przez lekarzy POZ, analgetyki, czy popularne masaże. W dalszej kolejności są sterydowe iniekcje dostawowe tzw. „blokady”.

Skuteczne leczenie bólów kręgosłupa, wpływających na sprawność, to ogromne wyzwanie dla fizjoterapeutów. Zjawisko zwiększającego się zapotrzebowania na metody leczenia, nie tylko pod względem naukowym, ale również pod względem ekonomicznym, sprzyja rozwojowi metod rehabilitacyjnych. Należy pamiętać, że leczenie powinno iść w parze z profilaktyką. Uświadamianie pacjentów o sposobach zapobiegania powstawania kolejnych epizodów bólowych powinno być integralną częścią rehabilitacji.