Kilka słów o Tureckim Wstawaniu

Kilka słów o Tureckim Wstawaniu

Kiedyś, jeśli znalazłbyś siłownię, gdzie jakimś cudem znalazłyby się odważniki kulowe i chwycił jeden z nich aby wykonać tureckie wstawanie (turkish get up) – prawdopodobnie wszyscy patrzyliby się na Ciebie jak na idiotę.

Dzisiaj w dużych klubach fitness kettle to podstawa. Z roku na rok świadomość treningu ćwiczących osób wzrasta i kiedy zdecydujesz się chwycić za tę żelazną kulę nie jest już to aż tak spektakularne. Aczkolwiek TGU sprawi, że prawdopodobnie skupisz na sobie uwagę otoczenia. Zwłaszcza dlatego, że nie jest zbyt popularnym ćwiczeniem, nie mieści się w normach klasycznego treningu kulturystycznego kultywowanego przez większość klientów siłowni. Koniec końców kto chciałby wychodzić przed szereg? Właśnie My 🙂

Okej, ale co to właściwie jest?

Tureckie wstawanie to metoda podnoszenia się z pozycji leżącej przy użyciu określonych ruchów wymagających minimalnych nakładów energii do pozycji stojącej z jedną ręką nad głową. Tak naprawdę w skrócie można stwierdzić, że uczy jak najefektywniej wstawać z ziemi – tzn. że ma dosyć duże znaczenie w życiu codziennym. W idealnym świecie.

TGU jest świetnym ćwiczeniem diagnostycznym zwłaszcza w zakresie:

  • stabilizacji barków
  • zapadnięcia stawów skokowych
  • skręcenia kolan do wewnątrz
  • pogłębienia lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Wprawne oko od razu zauważy błędy, nad którymi trzeba popracować. Jeśli jednak nie zmagasz się z żadnym wymienionych problemów wykonując TGU:

  • poprawisz stabilizację barków i całego ciała
  • poprawisz mobilność stawów biodrowych
  • wzmocnisz wszystkie mięśnie brzucha
  • poprawisz koordynację i poczucie równowagi
  • zwiększysz siłę funkcjonalną
  • rozwiniesz czucie i świadomość własnego ciała (czego nie dadzą Ci ćwiczenia bilateralne, w których pracujesz tylko w jednej płaszczyźnie)

Jestem przekonany, że to wszystko przełoży się na dźwiganie naprawdę dużych ciężarów.

Jeszcze kilka słów o największym beneficie

Czyli stabilizacji barków. Założeniem ćwiczenia jest przechodzenie do pozycji, gdzie każda kolejna ma inne stabilne punkty podporu w różnych płaszczyznach ruchu – jednocześnie cały czas trzymając wyciągniętą rękę nad głową.

Dodatkowo odważnik kulowy zmusza Cię do stabilizacji nadgarstka aby nie obracał się wokół własnej osi. W konsekwencji uderzasz w dużą grupę stożka rotatorów – sprawiając, że mięśnie te (które są często przyczyną kontuzji) wzmocnią się dużo bardziej niż przy nieskończonych powtórzeniach rotacji zewnętrznej z gumą.

Jeśli zależy Ci na tym aby mieć lepiej wyglądające ciało,  sprawniejsze stawy i silniejszy brzuch to TGU jest zdecydowanie dla Ciebie.

Bibliografia:

Starrett, Bądź sprawny jak lampart, tłum. P. Kaczmarek, Łódź 2015.
M. Hertilus, The Best Exercise You’re Not Doing, t-nation.com, 03.11.2009.
D. Somerset, Turkish Get Ups Make You Awasome, t-nation.com, 26.11.2014.