Definicja rozgrzewki przed treningiem zakłada podstawowe elementy, które powinny zostać osiągnięte:
- podniesienie tętna
- zwiększenie temperatury ciała
- pocenie się
- stretching
O ile, generalnie rozgrzewanie się jest lekko mówiąc dobrym pomysłem to szczegół tkwi w jej treści, typie i czasie trwania.
Tętno
Jego podwyższenie przed zaczęciem dźwigania ciężkich kilogramów to dobry pomysł, ale zwykłe spocenie się nie jest tym co powinieneś chcieć osiągnąć. Temperatura Twojego ciała zwiększy się jedynie o 1-2 stopnie. Twoim celem powinna być raczej poprawa elastyczności do pracy w pełnym zakresie ruchu.
Stretching
Wielu trenerów przygotowania siłowo-kondycyjnego unika statycznego i dynamicznego stretchingu przed treningiem w celu prewencji przed ryzykiem kontuzji. Jeśli do tej pory tak robiłeś – przestań. Lepiej przeznacz ten dodatkowy czas na trening.
Elastyczność
Zamiast tracić cenny czas na rozciąganie przed treningiem, skup się na mobilizacji Twoich stawów w pełnych zakresach ruchu. Bardziej opłaci Ci się rozgrzać staw skokowy, kolana, biodra, barki niż rozciągać przez kilkanaście minut mięśnie. W ten sposób przygotujesz układ nerwowy do lepszej wydajności.
„Rozruszanie stawów w ich pełnym zakresie ruchomości bezpiecznie przygotuje Twoje ciało do ruchu.” – G. Higgins
Rozgrzewka powinna przygotować Cię do ruchu, poprzez ruch. Mięśnie nie zwiększą znacząco swojej temperatury w trakcie pracy a stretching nie poprawi Twojej elastyczności. W zamian za to postaraj przygotować się do ćwiczeń wykonując w rozgrzewce ruchu, które pojawią się w Twoim treningu.
Bibliografia:
Higgins, Is your warm-up worthless?, t-nation.com, 14.02.2017.