Jak wygląda Twoje rozgrzewka?

Jak wygląda Twoje rozgrzewka?

Definicja rozgrzewki przed treningiem zakłada podstawowe elementy, które powinny zostać osiągnięte:

  • podniesienie tętna
  • zwiększenie temperatury ciała
  • pocenie się
  • stretching

O ile, generalnie rozgrzewanie się jest lekko mówiąc dobrym pomysłem to szczegół tkwi w jej treści, typie i czasie trwania.

Tętno

Jego podwyższenie przed zaczęciem dźwigania ciężkich kilogramów to dobry pomysł, ale zwykłe spocenie się nie jest tym co powinieneś chcieć osiągnąć. Temperatura Twojego ciała zwiększy się jedynie o 1-2 stopnie. Twoim celem powinna być raczej poprawa elastyczności do pracy w pełnym zakresie ruchu.

Stretching

Wielu trenerów przygotowania siłowo-kondycyjnego unika statycznego i dynamicznego stretchingu przed treningiem w celu prewencji przed ryzykiem kontuzji. Jeśli do tej pory tak robiłeś – przestań. Lepiej przeznacz ten dodatkowy czas na trening.

Elastyczność

Zamiast tracić cenny czas na rozciąganie przed treningiem, skup się na mobilizacji Twoich stawów w pełnych zakresach ruchu. Bardziej opłaci Ci się rozgrzać staw skokowy, kolana, biodra, barki niż rozciągać przez kilkanaście minut mięśnie. W ten sposób przygotujesz układ nerwowy do lepszej wydajności.

„Rozruszanie stawów w ich pełnym zakresie ruchomości bezpiecznie przygotuje Twoje ciało do ruchu.”  – G. Higgins

Rozgrzewka powinna przygotować Cię do ruchu, poprzez ruch. Mięśnie nie zwiększą znacząco swojej temperatury w trakcie pracy a stretching nie poprawi Twojej elastyczności. W zamian za to postaraj przygotować się do ćwiczeń wykonując w rozgrzewce ruchu, które pojawią się w Twoim treningu.

Bibliografia:

Higgins, Is your warm-up worthless?, t-nation.com, 14.02.2017.