Recenzja: „Jak bardzo tego chcesz?”, M. Fitzgerlad

  • Autor: Fitzgerald Matt
  • Tytuł oryginalny: How Bad Do You Want It?: Mastering the Psychology of Mind Over Muscle
  • Język oryginalny: angielski
  • Tłumacz: Matejczyk-Wyka Katarzyna
  • Rok pierwszego wydania: 2015
  • Rok pierwszego wydania polskiego: 2016


Matt Fitzgerlad, autor książki, jest trenerem triathlonistów i biegaczy oraz wykwalifikowanym dietetykiem. Najbardziej rozpoznawalny jest jednak nie przez swoje osiągnięcia sportowe, lecz przez publikacje książkowe. W Stanach Zjednoczonych jest najpopularniejszym, najbardziej rozpoznawalnym autorem publikacji jak omawiana książka.

Tytuł książki w prosty sposób nawiązuje do pytania jakie sportowcy, ale i osoby ćwiczące amatorsko, na pewno przynajmniej raz zadali sobie podczas treningu dochodząc do granicy swoich wytrzymałości. Każdy kolejny rozdział zabiera nas do innego problemu, który rodził się w głowach sportowców walczących o najwyższe lokaty. Każdy rozdział jest przykładem z czyjegoś życia, ale idealnym słowem jakim można je opisać to – opowieść. Historie o walce, upadkach (czasem nawet bardzo spektakularnych), próbie przezwyciężenia swoich słabości i w końcu sukcesach osiąganych po ciężkiej pracy nad samym sobą.

Do większości przedstawionych historii triathlonistów, maratończyków, kolarzy (autor skupia się głównie na motywacji w sportach wytrzymałościowych), itp. można byłoby dopisać cytat, który skupiałby w sobie całą esencję:

„Wszystko siedzi w głowie.”

Matt Fitzgerlad nie tylko przedstawia problemy i słabości z jakimi musieli zmierzyć się sportowcy, ale co najważniejsze, sposoby radzenia sobie z każdą z nich aby w momencie kiedy już się to uda, pojawiało się kolejne pytanie w głowie zawodnika:

„Czy warto?”

Książka to tak naprawdę swego rodzaju przewodnik motywacyjny. Nie zrozumcie mnie jednak źle – to nie instruktaż. Nie dostaniesz tu listy każdego kroku jaki musisz zrobić, żeby być idealnie zmotywowanym zawodnikiem, który nigdy nie trafi na załamanie. Jednak dzięki zgrabnie przedstawionym historiom autor zaprosi Cię do podróży wewnątrz samego siebie i kto wie, może odkryjesz w sobie coś nowego? A może już wiesz w czym zwykle tkwi Twój problem, a tu zobaczysz sposób w jaki inni sobie z nim poradzili?

„Nic nie równa się z doświadczeniem, gdy człowiek doprowadza siebie do punktu, w którym chce się poddać – i nie rezygnuje. W takim momencie surowej rzeczywistości, jak nazwał to kiedyś Mark Allen, gdy coś w Tobie pyta: „Jak bardzo tego chcesz?”, wewnętrzna kurtyna podnosi się, odsłaniając niewidoczną część siebie. A kiedy Twoją odpowiedzią jest parcie naprzód, wychodzisz z tej próby z taką wiedzą i szacunkiem dla siebie samego, jakiej za skarby świata kupić się nie da. W tych spotkaniach z surową rzeczywistością zawodnicy nie tylko znajdują powody do wysiłku, ale też sposoby, by przeć naprzód – motywację (dlaczego) i umiejętności radzenia sobie (jak). Mogą do nich wrócić i dzięki nim się wzmacniać, kiedy kusi ich rezygnacja. „Dlaczego” i „jak” są w pewnym stopniu osobiste, specyficzne dla każdego sportowca.” – M. Fitzgerlad

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *